Patomorfolog Seweryn Zaorski powraca. Głosy z zaświatów to druga część serii, za którą odpowiada Remigiusz Mróz. Ten kryminał z domieszką sensacji przenosi nas do świata pełnego tajemnic i intryg, w którym ci, którzy zawinili nie zawsze zostają ukarani. Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy porusza w swojej serii wiele aktualnych tematów społecznych, sprawiając, że historia wybija się swoją nietypowością na tle innych. Z czym tym razem będzie musiał zmierzyć się Seweryn Zaorski?

Układanie życia od nowa

Po perypetiach z Listów zza grobu, czyli pierwszej części serii, patomorfolog Zaorski stara się ułożyć swoje życie od nowa. Jednak nie mija dużo czasu, gdy do patomorfologicznego zakładu w Żeromicach zaczynają regularnie trafiać zwłoki małych dzieci – wszystkie z pobliskiego regionu. Zagadka ich śmierci wydaje się niemożliwa do rozwiązania, tym bardziej, że nic nie wskazuje na to, że te zostały w jakiś sposób zamordowane. W międzyczasie Seweryn Zaorski staje się odbiorcą dziwnych, anonimowych wiadomości. Głosy z zaświatów to mroczna i momentami brutalna książka (https://www.taniaksiazka.pl/glosy-z-zaswiatow-remigiusz-mroz-p-1341441.html), która zabiera nas do uniwersum bólu i wiecznych zagadek.

Odważne podejście do tematu

W dużej mierze Mróz poświęca drugi tom na opisanie sprawy dzieci Zamojszczyzny, czyli zbrodni, za którą odpowiadali naziści w czasie II wojny światowej. W tamtych czasach z okolic Zamojszczyzny zostało wysiedlonych około 30 tysięcy dzieci – niektóre germanizowano, niektóre wysyłano do obozów koncentracyjnych. Autor nie unika tego kontrowersyjnego tematu i odnosi się do niego w Głosach z zaświatów. Trzeba jednak zaznaczyć, że robi to w sposób bardzo drastyczny, toteż fragmenty z opisem tej historii mogą być dla niektórych czytelników zbyt intensywne. Następnym poważnym tematem książki jest pedofilia wśród księży – i tutaj Remigiusz Mróz sięga po bardzo naturalistyczne narzędzia. Głosy z zaświatów to lektura przygnębiająca i ponura. Choć wciągająca od pierwszych rozdziałów, to z pewnością nie poprawi czytelniczego humoru po jej skończeniu. Mróz porusza tu wiele kontrowersyjnych spraw, wszystkie elementy spina ze sobą sprawnie, ale trzeba zaznaczyć, że i ta seria ma pewne problemy ze spójnością fabularną. Brak tu momentami ciągu przyczynowo-skutkowego czy samej logiki działań postaci – takie elementy mogą drażnić, szczególnie w książce gatunkowej. Niemniej jednak Głosy z zaświatów zaskakują przemyślanymi zwrotami akcji i sposobem, w jaki autor postanowił zakończyć drugą część przygód patomorfologa Zaorskiego.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com