Wielowymiarowa powieść, która stała się bestsellerem zaskarbiając sobie sympatię zarówno czytelników, jak i krytyków. “Była sobie rzeka” łączy w sobie elementy historyczne zgrabnie mieszając je z odrobiną fantastyki (https://www.taniaksiazka.pl/byla-sobie-rzeka-diane-setterfield-p-1347681.html).

Autorka książki, Diane Setterfield, z wielką pomysłowością łączy zarówno gatunki, jak i elementy zaczerpnięte z folkloru. W rezultacie mamy do czynienia z wielobarwną i odbywającą się na wielu płaszczyznach historią.

Była sobie rzeka – Urzekająca i pełna tajemnic bestsellerowa  powieść

Zagadkowość, z którą czytelnik ma do czynienia w książce “Była sobie rzeka” świetnie wkomponowuje się do zbudowanego przez autorkę nieco baśniowego świata.

Sama fabuła, wokół której obraca się narracja ,zogniskowana zostaje na rozwikłaniu zagadki tajemniczego zaginięcia trzech dziewczynek, z której tylko jedna się odnajduje. Jej wskazówki, które mogłyby pomóc w odszukaniu pozostałych dziewczynek, są na wagę złota, jednak dziecko jest… nieme.

Im dalej odbiorca zagłębia się w lekturę powieści Diane Setterfield, tym bardziej narasta uczucie tajemniczości oraz niepokoju.

Zbudowany przez autorkę klimat, który podszyty został przez nią warstwą historyczną oraz zaczerpniętymi z folkloru elementami powoduje, że czytelnik zostaje wciągnięty w książkowe wydarzenia i ciężko jest mu się od nich uwolnić, aż do momentu zakończenia.

Element magii i fantastyki, który zręcznie wplata się w pozorną normalność, dodatkowo rozbudza wyobraźnię czytelnika zaspokajając tym samym jego potrzebę doświadczenia niezwykłości.

Magiczna opowieść pełna tajemnic

Autorka łączy w swojej książce tak wiele elementów, iż mogłoby się wydawać, że w rezultacie książka będzie nazbyt wymyślna. Nic bardziej mylnego, bowiem “Była sobie rzeka” to doskonale dopięta na ostatni guzik historia, jak również świetnie przedstawiony świat, który osadzony został w czasie przeszłym.

Na pochwałę zasługuje także to, w jaki sposób Diane Setterfield prowadzi dialogi. Bohaterowie, których czytelnik poznaje podczas lektury, są intrygujący i nie sposób zarzucić im sztampowości.

Postacie prezentują swoje własne portrety psychologiczne i są wiarygodne, wzbudzając emocje. Nie uświadczymy tu monotonii czy jałowości, co oczywiście stanowi bardzo mocny – jeden z licznych – punkt książki.

Sięgając po “Była sobie rzeka” możemy być niemal pewni tego, że kiedy rozpoczniemy jej lekturę, ciężko będzie się nam od niej oderwać. Z pewnością jednak książka ta dostarczy nam:

  • wielobarwnej historii
  • interesującego połączenia gatunków
  • świetnego stylu, w jakim książka została napisana.
Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com